Bezpečnosť detí na internete

Kedy dovoliť dieťaťu chodiť na internet? Túto otázku si kladieme všetci rodičia. Aký je správny vek, aby dieťa prvýkrát mohlo ísť na internet? Neexistuje vhodná odpoveď. Každé dieťa je iné, inak sa správa. Jedno dieťa je chytrejšie a opatrnejšie, iné sa do vecí púšťa hlava nehlava. Ako vystihnúť obdobie, kedy vaše dieťa môže chodiť na internet? Všetci to poznáme, keď dieťa sa začne vypytovať tieto otázky. Mami, kedy mi zapneš počítač? Mami, kedy mi dovolíš ísť na internet? Sú to otázky, ktoré počujete dennodenne. Na internete nájdete rôzne falošné webové stránky, na ktoré deti nevedia primerane reagovať.

internet

Navyše si môžu zavíriť počítač a dostať seba aj vás ako rodiča do problémov. Internet je plný nástrah. Na internete väčšinou deti hľadajú rôzne hry, obrázky, témy alebo materiál do školy. Musíte deťom pomaličky a s rozumom vysvetliť všetko, čo sa týka internetu. Veľmi dobrá je rodičovská kontrola a zaheslované, či zablokované webové stránky. Mali by ste kontrolu, čo na internete vaše dieťa vyhľadáva. Je nutné si stanoviť čas strávený na internete. Deťom žiariaca obrazovka monitoru určite neprospieva. Ideálny čas je tak jednu hodinu až dve hodiny denne za počítačom. Myslím, že s tým sa stotožníme viacerí rodičia.

web

Deti potrebujú tráviť svoj voľný čas aj vonku s kamarátmi alebo učením sa do školy. Počítač a internet nie je všetko. Najobávanejšie sú pre rodičov sociálne siete. Dieťa si chce písať s kamarátmi, alebo ho chce mať len kvôli tomu, že tam sú aj iní jeho kamaráti. Na sociálnych sieťach podľa mňa deti do trinástich rokov nemajú čo robiť. Nikto vám presne nepovie, že aký vek je vhodný, aby vaše dieťa používalo internet. Na to musíte prísť sami. Vy najlepšie poznáte svoje dieťa a viete, čoho je schopné, alebo naopak, viete, na aké webové stránky na internete by mohlo chodiť. Podľa jeho koníčkov to ľahko usúdite. Aj podľa správania dieťaťa.