Plastová paleta dobýva svet

Keď sa prvýkrát vo svete objavila drevená paleta, išlo o železničnú prepravu v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. V roku 1961 sa s ňou začal prepravovať tovar najskôr v železničných nákladných vagónoch a neskôr sa tento logistický hit preniesol aj do prepravy cestnej. Dnes sú palety natoľko známe, že sa snáď nenájde nikto, kto by sa s nimi aspoň raz niekde nestretol. Drevená paleta je vlastne veľmi jednoduchý výrobok a pri troche snahy by ju zvládol zostaviť každý domáci majster. Z konštrukčného hľadiska ide navyše o veľmi pevnú a odolnú vec, ktorá si poradí s dvoma tonami nákladu pomerne hravo. Drevené palety odolávajú náporu poveternostných vplyvov spočiatku veľmi dobre, ale už o niekoľko dní či týždňov sa na nich prejavia prvé známky opotrebovania.

drevené palety

A to je práve ten problém, paletu z dreva nemôžete nechať v obehu príliš dlhú dobu, znamenalo by to veľké riziko pre prepravovaný náklad aj samotné prepravné dopravné prostriedky. Preto sa aj palety čoskoro odstavujú a likvidujú, v lepšom prípade na recyklačných linkách, v horšom prípade v spaľovniach odpadu.

modré palety

Paleta z plastu je neprekonateľná

Do výroby drevených paliet vstúpil proces výroby paliet z plastu a priniesol súčasné spoločnosti nevídané výhody. Plastové palety môžete zaťažiť nákladom s hmotnosťou až päť ton, čo je viac ako dvojnásobok v porovnaní s ich drevenými predchodcami.

Plastovú paletu Schoeller Allibert tiež oveľa lepšie udržíte čistú, vlastne tú drevenú nemožno vyčistiť vôbec, pretože drevo nie je hobľované a je tak hrubo opracované, že sa ľahko zašpiní už pri premiérovom nasadení v teréne. Životnosť plastových paliet je ohromujúca, tie drevené sa im zďaleka nevyrovnajú, máte teda potom k dispozícii pomôcku, ktorá uľahčí prepravu akéhokoľvek tovaru bez toho, aby ste boli nútení neustále premýšľať nad tým, ako dlho palety vydržia, a kam s nimi, až doslúži.

Podobné príspevky